Lesson Rates

We believe in balancing flexible convenience with affordable value – that’s one of the reasons we’re NYC’s leader in high-quality music instruction!

Take lessons in-home, or in-studio at one of our partnered rehearsal facilities. All of our instructors are 100% vetted and NYPD background-checked.

Base 1-on-1 Lesson Rates

Price Table 2

*30 Minute Lessons are reserved for students ages 4-7 only.

We currently accept most major credit/debit cards and PayPal (+3% service fee). All transactions are encrypted and secure, complete with invoices and receipts.

In-studio lessons have an additional monthly charge for room rentals (added onto Base Lesson Rate). By booking in-studio lessons, you are committing to a specific time slot at your chosen studio each week. Rental prices and scheduling depend on the chosen studio’s availabilities.  Sorry, no refunds or makeups for missed/canceled in-studio lessons.

See our Scheduling Policy here


JamFam Special

Sign up multiple family members to take 5% off the monthly price!

Lessons must be taught consecutively and on the same day for discount to take effect.


Referral Special

Refer a new student to Jam Factory LLC and we’ll take a lesson off your next month’s tuition!

Newly referred students must sign-up for at least one month of lessons for referral discount to take effect.


Important Bridge/Tunnel Toll Information

Jam Factory LLC currently serves all five NYC boroughs, Nassau, and Westchester counties. As defined in our internal policies, all tolls accrued by traveling instructors are logged and paid by the client in a monthly lump sum (added onto Base Lesson Rate).


Lesson Cost Calculator

In-Home, no tolls

Base Lesson Rate + 3% electronic service fee = Lesson Cost

In-Home incl. bridge/toll

Base Lesson Rate + 3% electronic service fee + toll fee = Lesson Cost

In-Studio, no tolls

Base Lesson Rate + 3% electronic service fee + studio rental fee = Lesson Cost

In-Studio incl. bridge/toll

Base Lesson Rate + 3% electronic service fee + toll fee + studio rental fee = Lesson Cost

%d bloggers like this: